Pompy erman

O tym, do czego jest pompa tłokowa nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to narzędzia stosowane do przetłaczania produktów płynnych i półpłynnych. Cechują się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najmniejsze produkty nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych składa się na zleceniu pompy tłokowej wyporowej. W wczesnym cyklu pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku przesuwającego się w cylindrze a następnie stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Następnym ruchem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki forma, aby pompa miała szansa zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można zastąpić różne sposoby napędów używanych w pompach tłokowych, gdy na dowód napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu praktycznych istnieje wiele innych zastosowań tych pomp, w drugich gałęziach przemysłu.

Gdy teraz wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Czerpiąc z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak jeszcze gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto nadają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To działa, że stanowi obecne klient pomp najczęściej wykorzystywanych w technologii.

Wśród licznych zalet, jakie są tego typu pompy należy z pewnością wymienić lepsze wykorzystanie energii przez ogromną możliwość zmian obciążeń. Do tego atutem takiego podejścia będzie odporna wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, jaka pewnie być tłoczona przy zachowaniu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Wprawdzie nie jest wtedy rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest relatywnie niska wydajność zintegrowana z niemałymi kosztami eksploatacyjnymi. Mimo to wielu przedsiębiorców decyduje się na tenże ostatnim pomp ze względu na fakt, że ich wady przeważają nad wadami.