Tradycja zwiazana z ubieraniem choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka również drugiego typu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego jest tak ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Prowadzę one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Ale w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na pełen świat. Można więc powiedzieć, że teraz nie chociaż w Polsce, ale plus a innych krajach Europy również w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

TestolanTestolan Ένας μοναδικός διεγέρτης της λειτουργίας του αρσενικού οργανισμού

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie brały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do określenia, lecz w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż gdy mężczyźni, doświadczała kolei w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Jednakże nie zmieniło się to, iż od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób tenże niezwykle szybko zakorzenił się w klasie świątecznej oraz trzymajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.